top of page

Boyun ve Bel Fıtığı

Omurga, ağırlık desteği sağlayan, dinamik gövde hareketine izin veren ve omuriliği koruyan boyun ve sırt boyunca uzanan geniş kemik grubudur. Omurga, üst üste oturan omur adı verilen bir kemik sütunudur. Boyun omurları (servikal omurlar), sırt (torasik) omurlar ve bel (lomber) omurlarından oluşur.

Her omur arasında, yastık görevi gören ve doğrudan omurların birbirlerine sürtmelerini önleyen bir intervertebral disk bulunur. Omurganın amortisörleridir, ancak aynı zamanda bükülme, eğilme ve esneme gibi hareket aralığına da izin verirler. Diskin yapısında orta kısmı daha yumuşakken, etrafındaki dokular daha sert kıvamdadır.

BELİRTİLER VE BULGULAR NELERDİR?

Fıtıklaşmış disk materyali sinirleri sıkıştırarak ağrıya, zayıflığa veya duyu sorunlarına neden olabilir. Semptomlar, diskin fıtık olduğu omurganın yeri veya seviyesine göre deüiüşir. Boyun fıtığı olan bir disk boyun ağrısına ve genellikle kollarda semptomlara neden olur. lomber disk hernisi bel ağrısına ve bacaklarda semptomlara neden olur.

DİSK HERNİSİNİN SEBEBİ NEDİR?

Disk hernisi yaş, dejenerasyon, aşınma ve yıpranma veya travmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Diskin sert dış kısmında oluşan bir çatlaktan ve iç kısmındaki yumuşak bölüm dışarı çıkar.

Fıtığın en yaygın nedeni, omurga eğik durumda iken ağır yük kaldırmaktır. Sırt düz iken, diskler ağırlığı eşit olarak taşır, ancak kavisli bir omurga diskin bir kısmına orantısız bir baskı uygulayarak potansiyel olarak bir şişkinliğe veya fıtıklaşmaya neden olur.

LOMBER VE SERVİKAL DİSK HERNİSİ TEDAVİSİ

Fıtıklaşmış bir diskin tedavisi öncelikli olarak geçici dinlenme ve anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçları kullanılması gerekir. Bir kortikosteroid enjeksiyonu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Nörolojik semptomlara (zayıflık, karıncalanma, uyuşma) neden olanlar gibi şiddetli disk hernisi, bir omurga cerrahı tarafından cerrahi tedavi gerektirebilir.

bottom of page