top of page

Metatastatik Beyin Tümörleri

Beyin metastazları, kanser hücreleri orijinal bölgelerinden beyne yayıldığında ortaya çıkar. Herhangi bir kanser beyne yayılabilir, ancak beyin metastazlarına neden olma olasılığı en yüksek olan türler akciğer, meme, kolon, böbrek ve melanomdur.

BELİRTİLER

Beyin metastazları beyinde bir yada birden çok bölgede yerleşim gösterebilir. Metastatik beyin tümörleri büyüdükçe çevredeki beyin dokusu üzerinde baskı oluştururlar ve o bölgenin işlevini yapmasını engellerler. Bu, baş ağrısı, kişilik değişiklikleri, hafıza kaybı ve nöbetler gibi belirti ve semptomlara neden olur.

TEDAVİ

Beyne yayılmış hastaların tedavisi cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi, immünoterapi veya bunların kombinasyonunu içerebilir. Bazı durumlarda başka tedaviler önerilebilir. Beyin metastazlarının tedavisi semptomları hafifletmeye, tümör büyümesini yavaşlatmaya ve ömrü uzatmaya yardımcı olabilir.

CERRAHİ TEDAVİ

Eğer beyin metastazları ameliyat için erişilebilir yerlerde bulunuyorsa, amacımız mümkün olduğu kadar çok kanseri çıkarmak olacaktır. Tümörün bir kısmını çıkarmak bile belirti ve semptomların azaltmasına yardımcı olabilir.

RADYOTERAPİ

Radyasyon tedavisi, tümör hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınları kullanır.

  • Tüm beyin radyoterapisi. Tümör hücrelerini öldürmek için tüm beyne radyasyon uygular. Tüm beyin radyasyonuna maruz kalan kişiler genellikle iki ila üç hafta boyunca 10 ila 15 tedavi gerektirir.

  • Stereotaktik radyocerrahi. Stereotaktik radyocerrahi ile gönderilen her radyasyon ışını tek başına güçlü değildir, ancak tüm ışınların buluştuğu nokta - beyin tümöründe - tümör hücrelerini öldürmek için çok yüksek dozda radyasyon sayısına ulaşılır. Stereotaktik radyocerrahi tipik olarak tek bir tedavide yapılır ve doktorlar birden fazla tümörü tek seansta tedavi edebilir.

bottom of page